World Match Racing Tour.

ISAF Special Event

  • Qualifying Round - Flight 1 View all results
    M1 Joachim Aschenbrenner Aschenbrenner Racing Team 1 vs 0 Karol Jablonski Jablonski Sailing Team
    M2 Ian Williams GAC Pindar 1 vs 0 Matthew Jerwood Redline Racing
    M3 Johnie Berntsson Stena Sailing Team 1 vs 0 Nicolai Sehested Trefor Match Racing
  • Qualifying Round - Flight 2 View all results
    M4 Ian Williams GAC Pindar 0 vs 1 Karol Jablonski Jablonski Sailing Team
    M5 Johnie Berntsson Stena Sailing Team 1 vs 0 Matthew Jerwood Redline Racing
    M6 Joachim Aschenbrenner Aschenbrenner Racing Team 0 vs 1 Nicolai Sehested Trefor Match Racing
  • Qualifying Round - Flight 3 View all results
    M7 Karol Jablonski Jablonski Sailing Team 1 vs 0 Matthew Jerwood Redline Racing
    M8 Joachim Aschenbrenner Aschenbrenner Racing Team 0 vs 1 Johnie Berntsson Stena Sailing Team
    M9 Ian Williams GAC Pindar 0 vs 1 Nicolai Sehested Trefor Match Racing
  • Qualifying Round - Flight 4 View all results
    M10 Björn Hansen Nautiska Racing 1 vs 0 David Gilmour Team Gilmour
    M11 Eric Monnin Team SailBox 1 vs 0 Przemysław Tarnacki Energa Yacht Racing Team
    M12 Reuben Corbett Corbett Racing 1 vs 0 Sam Gilmour Neptune Racing
  • Qualifying Round - Flight 5 View all results
    M13 David Gilmour Team Gilmour 0 vs 1 Przemysław Tarnacki Energa Yacht Racing Team
    M14 Eric Monnin Team SailBox 1 vs 0 Reuben Corbett Corbett Racing
    M15 Björn Hansen Nautiska Racing 0 vs 1 Sam Gilmour Neptune Racing
  • Qualifying Round - Flight 6 View all results
    M16 David Gilmour Team Gilmour 1 vs 0 Reuben Corbett Corbett Racing
    M17 Björn Hansen Nautiska Racing 1 vs 0 Przemysław Tarnacki Energa Yacht Racing Team
    M18 Eric Monnin Team SailBox 1 vs 0 Sam Gilmour Neptune Racing
  • Qualifying Round - Flight 7 View all results
    M19 Przemysław Tarnacki Energa Yacht Racing Team 1 vs 0 Reuben Corbett Corbett Racing
    M20 David Gilmour Team Gilmour 0 vs 1 Sam Gilmour Neptune Racing
    M21 Björn Hansen Nautiska Racing 1 vs 0 Eric Monnin Team SailBox
  • Qualifying Round - Flight 8 View all results
    M22 Przemysław Tarnacki Energa Yacht Racing Team 1 vs 0 Sam Gilmour Neptune Racing
    M23 David Gilmour Team Gilmour 0 vs 1 Eric Monnin Team SailBox
    M24 Björn Hansen Nautiska Racing 1 vs 0 Reuben Corbett Corbett Racing
  • Qualifying Round - Flight 9 View all results
    M25 Joachim Aschenbrenner Aschenbrenner Racing Team 0 vs 1 Matthew Jerwood Redline Racing
    M26 Karol Jablonski Jablonski Sailing Team 1 vs 0 Nicolai Sehested Trefor Match Racing
    M27 Ian Williams GAC Pindar 1 vs 0 Johnie Berntsson Stena Sailing Team
  • Qualifying Round - Flight 10 View all results
    M28 Matthew Jerwood Redline Racing 1 vs 0 Nicolai Sehested Trefor Match Racing
    M29 Johnie Berntsson Stena Sailing Team 0 vs 1 Karol Jablonski Jablonski Sailing Team
    M30 Ian Williams GAC Pindar 1 vs 0 Joachim Aschenbrenner Aschenbrenner Racing Team
  • Qualifying Round - Flight 11 View all results
    M31 Björn Hansen Nautiska Racing 1 vs 0 Karol Jablonski Jablonski Sailing Team
    M32 Johnie Berntsson Stena Sailing Team 1 vs 0 Reuben Corbett Corbett Racing
    M33 Eric Monnin Team SailBox 0 vs 1 Nicolai Sehested Trefor Match Racing
  • Qualifying Round - Flight 12 View all results
    M34 Björn Hansen Nautiska Racing 1 vs 0 Johnie Berntsson Stena Sailing Team
    M35 Nicolai Sehested Trefor Match Racing 1 vs 0 Reuben Corbett Corbett Racing
    M36 Eric Monnin Team SailBox 0 vs 1 Karol Jablonski Jablonski Sailing Team
  • Qualifying Round - Flight 13 View all results
    M37 Björn Hansen Nautiska Racing 1 vs 0 Nicolai Sehested Trefor Match Racing
    M38 Eric Monnin Team SailBox 0 vs 1 Johnie Berntsson Stena Sailing Team
    M39 Karol Jablonski Jablonski Sailing Team 1 vs 0 Reuben Corbett Corbett Racing
  • Qualifying Round - Flight 14 View all results
    M40 Matthew Jerwood Redline Racing 1 vs 0 Sam Gilmour Neptune Racing
    M41 David Gilmour Team Gilmour 0 vs 1 Joachim Aschenbrenner Aschenbrenner Racing Team
    M42 Ian Williams GAC Pindar 0 vs 1 Przemysław Tarnacki Energa Yacht Racing Team
  • Qualifying Round - Flight 15 View all results
    M43 Joachim Aschenbrenner Aschenbrenner Racing Team 1 vs 0 Sam Gilmour Neptune Racing
    M44 David Gilmour Team Gilmour 0 vs 1 Ian Williams GAC Pindar
    M45 Matthew Jerwood Redline Racing 1 vs 0 Przemysław Tarnacki Energa Yacht Racing Team
  • Qualifying Round - Flight 16 View all results
    M46 Ian Williams GAC Pindar 1 vs 0 Sam Gilmour Neptune Racing
    M47 Joachim Aschenbrenner Aschenbrenner Racing Team 1 vs 0 Przemysław Tarnacki Energa Yacht Racing Team
    M48 David Gilmour Team Gilmour 1 vs 0 Matthew Jerwood Redline Racing
  • Qualifying Round - Flight 17 View all results
    M49 Nicolai Sehested Trefor Match Racing 1 vs 0 Sam Gilmour Neptune Racing
    M50 Johnie Berntsson Stena Sailing Team 0 vs 1 Przemysław Tarnacki Energa Yacht Racing Team
    M51 David Gilmour Team Gilmour 0 vs 1 Karol Jablonski Jablonski Sailing Team
  • Qualifying Round - Flight 18 View all results
    M52 Nicolai Sehested Trefor Match Racing 1 vs 0 Przemysław Tarnacki Energa Yacht Racing Team
    M53 Karol Jablonski Jablonski Sailing Team 1 vs 0 Sam Gilmour Neptune Racing
    M54 David Gilmour Team Gilmour 0 vs 1 Johnie Berntsson Stena Sailing Team
  • Qualifying Round - Flight 19 View all results
    M55 Karol Jablonski Jablonski Sailing Team 1 vs 0 Przemysław Tarnacki Energa Yacht Racing Team
    M56 David Gilmour Team Gilmour 1 vs 0 Nicolai Sehested Trefor Match Racing
    M57 Johnie Berntsson Stena Sailing Team 1 vs 0 Sam Gilmour Neptune Racing
  • Qualifying Round - Flight 20 View all results
    M58 Eric Monnin Team SailBox 0 vs 0 Joachim Aschenbrenner Aschenbrenner Racing Team
    M59 Björn Hansen Nautiska Racing 0 vs 0 Matthew Jerwood Redline Racing
    M60 Ian Williams GAC Pindar 0 vs 0 Reuben Corbett Corbett Racing
  • Qualifying Round - Flight 21 View all results
    M61 Björn Hansen Nautiska Racing 0 vs 0 Joachim Aschenbrenner Aschenbrenner Racing Team
    M62 Eric Monnin Team SailBox 0 vs 0 Ian Williams GAC Pindar
    M63 Matthew Jerwood Redline Racing 0 vs 0 Reuben Corbett Corbett Racing
  • Qualifying Round - Flight 22 View all results
    M64 Eric Monnin Team SailBox 0 vs 0 Matthew Jerwood Redline Racing
    M65 Joachim Aschenbrenner Aschenbrenner Racing Team 0 vs 0 Reuben Corbett Corbett Racing
    M66 Björn Hansen Nautiska Racing 0 vs 0 Ian Williams GAC Pindar
Event Schedule
  • Wednesday, 29 July 10:00-18:00 Qualifying Sessions  18:30 Press conference  20:00 Social Events | Thursday, 30 July 10:00-18:00 Qualifying Sessions   18:30 Press Conference  20:00 Open Ceremony  20:30 Social Events | Friday, 31 July  10:00 -17:30 Semi Finals   17:30-18:00 VIP Pro/Am Race   18:30 Press conference   20:30 Social Events | Saturday, 1 August  10:00-14:00 Finals  15:00 Press conference   19:00 Prize Giving Ceremony – Energa Sopot Match Race   20:30 Closing Ceremony
16-TIME WINNER
Peter Gilmour
Sun Microsystems Australia Cup ’00, Sun Microsystems Australia Cup ’01, King Edward VII Gold Cup ’03, Nippon Cup ’03, Match Race Germany ’04, Match Race Germany ’05, ACI H1 Match Race Cup ’05, Swedish Match Cup ’05, Monsoon Cup ’05, Match Race Germany ’06, Locman Cup – Elba Island ’06, Match Race Germany '06, Portugal Match Cup '07, Monsoon Cup '08, Match Cup Sweden '09, Portimao Portugal Match Cup '10 - RETIRED IN 2012
13-TIME WINNERS
Ian Williams 
Bermuda Gold Cup ’06, St Moritz Match Race '07, Monsoon Cup '07, Danish Open '08, Portimao Portugal Match Cup '11, Stena Match Cup Sweden '11, Monsoon Cup '11, Chicago Match Cup '12, Match Race France '12, Match Race Germany '13, Match Race Germany '14, Sopot Match Cup '14, Monsoon Cup '14/15
SEVENTH-TIME WINNERS
Mathieu Richard
Brazil Sailing Cup '07, King Edward VII Gold Cup '07, St Moritz Match Race '08, Match Race France '10, Korea Match Cup '10, St Moritz Match Race '10, Korea Match Cup '13
SIX-TIME WINNERS
Taylor Canfield
Argo Group Gold Cup ’12, Monsoon Cup '12, Chicago Match Cup '13, Chicago Match Cup '14, Dutch Match Cup '14, Congressional Cup '15



Bjorn Hansen
Match Cup Sweden '07, Korea Match Cup '11, Korea Match Cup '12, STENA Match Cup Sweden '12, STENA Match Cup Sweden '13, STENA Match Cup Sweden '14



Ben Ainslie
Allianz Cup Presented by Oracle ’06, Match Race Germany '09, Argo Group Gold Cup '09, Stena Match Cup Sweden '10, Argo Group Gold Cup'10, Monsoon Cup '10



Russell Coutts
Colorcraft Gold Cup ’00, Swedish Match Cup ’01, Toscana Elba Cup – Trofeo Locman ’04, Swedish Match Cup ’04, King Edward VII Gold Cup ’04, Toscana Elba Cup – Trofeo Locman ’05



Magnus Holmberg
Roberto Trombini Match Race ’00, Danish Open ’00, Roberto Trombini Match Race ’01, Danish Open ’01, Toscana Elba Cup – Trofeo Locman ’03, Danish Open ’03
FIVE-TIME WINNERS
Jesper Radich
Match Race Germany ’02, Bermuda Gold Cup ’02, ACI HTmobile Cup ’03, Match Race Germany ’03, Danish Open '07



Peter Holmberg
Colorcraft Gold Cup ’01, Steinlager Line 7 Cup ’02, Congressional Cup ’02, PTPortugal Match Cup ’05, Monsoon Cup ’06



Adam Minoprio
Marseille International Match Race '09, St Moritz Match Race '09, Monsoon Cup '09, Match Race Germany '10, Danish Open '10
FOUR-TIME WINNERS
Ed Baird
Congressional Cup ’04, Portugal Match Cup ’04, Nippon Cup ’04, St. Moritz Match Race ’05



Dean Barker
ACI Cup ’00, Swedish Match Cup ’00, ACI Ronhill Cup ’01, Swedish Match Cup ’02



Bertrand Pace
Steinlager Line 7 Cup ’00, Match Race Lake Constance ’00, Steinlager Line 7 Cup ’01, ACI HTmobile Cup ’04



Paolo Cian
St. Moritz Match Race ’06, Match Race Germany '07, Brazil Sailing Cup '08, Korea Match Cup '09
THREE-TIME WINNERS
Johnie Berntsson
ACI Match Race Cup ’06, King Edward VII Gold Cup '08, Argo Group Gold Cup '14



Torvar Mirsky
Portugal Match Cup '09,St Moritz Match Race '11, Argo Group Gold Cup '11



Jes Gram-Hansen
Danish Open ’02, Danish Open ’04, Danish Open '09



Sebastian Col
Danish Open ’06, Korea Match Cup '08, Portugal Match Cup '08



James Spithill
Roberto Trombini Match Race ’02, Brazil Sailing Cup ’06, Latium Cup '07
TWO-TIME WINNERS
Phil Robertson
Match Race Germany ’12, Monsoon Cup '13



Francesco Bruni
Match Race Germany '11, Argo Group Gold Cup '13



Damien Iehl
Match Race Germany '08, Match Race France '11



Chris Law
UBS Challenge ’02, Swedish Match Cup ’03
SINGLE-EVENT WINNERS
Keith Swinton
St Moritz Match Race ’12



Jesper Bank
Danish Open ’05



Chris Dickson
Portugal Match Cup ’06



Philippe Presti
ACI HT Cronet Cup ’02



Ken Read
Congressional Cup ’03



Marcus Weiser
Match Race Germany ’01



Mattais Rahm
Match Cup Sweden '08


http://www.youtube.com
www.retail.ua
yarema.ua
www.alfaakb.com/
http://www.profitinvestblog.com/